Notes

pohledem fyzioterapeuta... Do "Notesu" se vejdou poznámky, kterým chci dopřát trochu více prostoru než jen dva tři řádky na Facebooku. Najdete tu i lehkou ochutnávku toho, čemu se také věnujeme v kurzech a e-knihách.

Vtažené jizvy – Jak je TAPEovat?

Hana Bláhová
Po úrazech, operacích obzvláště těch artroskopických vás mohou trápit vtažené jizvy. Můžete to cítit jako tah směřující dovnitř nebo dokonce i na jizvě pozorovat v klidu případně při pohybu.

Pro snadnější mechanické rozvolňování jizvy můžete použít kinesioTAPE. Tah pásky je malý a jemný, ale na rozdíl od měkkých technik může trvat po mnoho hodin. Pokud se správně nastaví síla tahu a jeho směr, může být opravdu dobrým pomocníkem.

V tomto případě zkuste následující techniku. Z TAPE pásky nastříhejte podélně 3 proužky cca 1cm široké a dlouhé 6-8cm. Nestříhejte napříč. Kromě toho, že by páska nebyla dostatečně dlouhá, chyběla by vám i pružnost pásky. TAPE je totiž pružný jen v podélném směru.

Zakulaťte rohy. Proužek přehněte napůl a uprostřed přetrhněte papír.

Prsty opatrně napněte střed TAPEu, ale pouze tak, abyste se nedotýkali lepidla.

Napnutý střed nalepte na jizvu. Sundejte papír z pásky a nalepte zbytek TAPEu na kůži již bez natahování (tj. volně položit). Nalepený TAPE uhlaďte, aby se dobře přichytil v celé svojí délce.

Stejným způsobem nalepte i ostatní proužky.

Přibližně po 30 minutách od nalepení už TAPE skoro nebudete vnímat. Můžete ho nechat nalepený až 48hodin. Pokud by byl jakkoli nepříjemný sundejte dříve.

Tato technika a ještě mnohem více v Ebooku: Všechno co si přejete vědět po artroskopické operaci kolene (a možná ještě před ní). Možná vás zaujme také náš kurz Terapie jizev.

Všechny články