Notes

pohledem fyzioterapeuta... Do "Notesu" se vejdou poznámky, kterým chci dopřát trochu více prostoru než jen dva tři řádky na Facebooku. Najdete tu i lehkou ochutnávku toho, čemu se také věnujeme v kurzech a e-knihách.

Jak uvolnit jizvy po artroskopických operacích v hloubce?

Hana Bláhová
I po artroskopických operacích vznikají jizvy. Na povrchu jsou sice nenápadné, ale sahají do hloubky. Jak je uvolnit, aby v budoucnu nezpůsobovaly bolesti a další problémy?

Nebojte se zhojenou (klidná jizva bez stroupků a samozřejmě bez stehů) jizvu citlivě ale rázně uchopit prsty spolu s kožní řasou, následně pomalu mírnou silou táhnout směrem od těla. Pokud se vám to podaří a není-li to příliš nepříjemné můžete k tomu ještě navíc pomalu pohybovat do stran. Tímto manévrem uvolníte jizvu opravdu v hloubce. Tato technika bývá, na rozdíl od běžné péče o jizvu jemným uvolňováním povrchových vrstev, poněkud citlivější. Můžete pociťovat tah, „štípání“, mírné pálení. Nikdy by se nemělo jednat o velkou bolest.

Není-li jizva dobře rozvolněná, může se stát aktivní, tj. může začít „zlobit“, i po opravdu velmi dlouhé době. Uvolnit jizvu je možné i po mnoha letech od operace. Ke zlepšení je ale potřeba mnohem více úsilí a vaše snažení vyžaduje delší čas. Každopádně není nic ztraceno.

Tato technika a ještě mnohem více v Ebooku: Všechno co si přejete vědět po artroskopické operaci kolene (a možná ještě před ní). Možná vás zaujme také náš kurz Terapie jizev.

Všechny články