Notes

pohledem fyzioterapeuta... Do "Notesu" se vejdou poznámky, kterým chci dopřát trochu více prostoru než jen dva tři řádky na Facebooku. Najdete tu i lehkou ochutnávku toho, čemu se také věnujeme v kurzech a e-knihách.

Operovat nebo ne?

Hana Bláhová
Operovat nebo neoperovat? Stojíte před rozhodnutím, zda podstoupit artroskopickou operaci nebo vyčkat, rehabilitovat a léčit se takzvaně konzervativně?

Nerozhodujte se ukvapeně. Představa, že artroskopická operace váš problém zcela a bez následků vyřeší může stát za velkým a nevratným zklamáním.

Pokud jsou vaše obtíže spíše dlouhodobé, „něco málo“ na menisku tam je, operaci si hodně rozmýšlejte. Internet se hemží informacemi, že artroskopická operace „nic není“, kolínko vám „vyčistí“ a bude „jako nové“. Každá operace ale za sebou nechává jizvy, ty po artroskopiii nejsou na povrchu moc vidět, ale co děje pod kůží! Jako provázek se táhnou až do kloubu k místu operace. Mohou být časem zdrojem dalších obtíží a bolestí. Při rozhodování myslete také na to, že každý zásah do kloubu vede k drobnému poškození a drobná poškození postupně ke vzniku artrozy. Pomalu a jistě si tak zařizujete jízdenku na operační sál na výměnu kolenního kloubu. A když mluvíme o každém zásahu do kloubu, mám na mysli i ty drobné, tedy i injekce…Mnoho problémů dokážete vyřešit bez operace- tzv. konzervativně, ideálně s dobrou rehabilitací a nemusí to být ani delší než rekonvalescence po operaci.

Samozřejmě pokud je diagnóza jednoznačná, koleno je po úrazu vazů extrémně nestabilní nebo se „zasekává“ díky poškozenému menisku, operaci se zřejmě nevyhnete. Záleží i na nárocích, které na koleno máte. Tam, kde profesionální sportovec na operaci už "musí", aby mohl dál závodit, tam se normální smrtelník teprve rozhoduje...

Před operací přemýšlejte, nenechte se zlákat jednoduchostí a rychlostí artroskopického zákroku a dalších invazivních technik (např. injekcí) pokud není opravdu nutné. Ptejte se na názor nejen ortopedů, ale pokud možno také fyzioterapeutů nebo rehabilitačních doktorů, ty mají totiž zkušenost s pacienty týdny, měsíce i roky po operacích a injekcích.

Hodně štěstí

Všechny články