Notes

pohledem fyzioterapeuta... Do "Notesu" se vejdou poznámky, kterým chci dopřát trochu více prostoru než jen dva tři řádky na Facebooku. Najdete tu i lehkou ochutnávku toho, čemu se také věnujeme v kurzech a e-knihách.

Pohyb v představě

Hana Bláhová

CVIČENÍM V PŘEDSTAVĚ si můžete podstatně urychlit rekonvalescenci při různých zraněních. Když se nemůžete hýbat, můžete si pohyb jen představovat a to do nejmenších detailů. Když cvičíte v představě jsou po znehybnění sádrou, dlahou nebo ortézou svaly v lepší kondici, "šlachy" nejsou tak zkrácené a i kůže je jaksi hezčí.

Pokud to jde, zkuste nejprve jen jednoduchý pohyb druhou (zdravou) končetinou. Např. máte-li fixované koleno po operaci menisků, zkuste v leže na zádech velmi pomalu ohnout zdravou nohu v koleni. Pozorujte všechny děje, které se ve vašem těle musí odehrát, abyste dokázali pokrčit nohu v koleni. Několikrát to zopakujte....no a pak si můžete stejný pohyb představit na druhé straně.. Vymyslete i další pohyby.

Pokud ale nejste zrovna jogín a vcítění do dějů vlastního těla není vaším denním chlebem, využívejte jednoduchých pohybů nejlépe v leže na zádech, boku nebo na břiše. Méně je totiž v tomto případě více, důležitá je detailnost představy.

Zkuste to! Ale je to docela dřina.

všechny články