Problémy po úrazu, při kterém se "nic nestalo"?

Hana Bláhová
Není to úplně neobvyklé...Trápí vás bolesti hlavy, trupu, končetin, křeče některých svalů, bušení srdce, pocity horkosti, návaly, hučení v uších nebo jiný neobvyklý příznak po úrazu, který sice vypadal hrozivě, ale téměř nic se při něm naštěstí nestalo?

Prudký náraz, pád z výšky, dopravní nehoda? Vypadalo to hrozivě, ale téměř nic se nestalo. Žádná zlomenina, možná ani nebyl nutný lékařský zásah. Po pár dnech až týdnech ale začaly problémy. Proč a jak se jich zbavit?

Kinetická energie (není to žádné "čáry máry", ale obyčejná fyzika - kinetická energie je závislá na hmotnosti a rychlosti a má ji každé těleso, které se pohybuje) při nárazu nikam nemizí, ale spotřebuje se - např. na zlomeninu. Může se ale "uložit" do tkání jako tzv. potenciální energie. A ta může začít po různě dlouhém čase "zlobit". Proto je dobré ošetřit tkáně, obzvláště fascie po větším úrazu, ikdyž se při něm "nic nestane". A to nejlépe co nejdřív. Dřív než začnou problémy a bolesti, které si často se samotným úrazem už ani nespojíte.


Photo by @biggie_smoke?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Vinicius Marques</a> on <a href="https://unsplash.com/@biggie_smoke?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>