Notes

pohledem fyzioterapeuta... Do "Notesu" se vejdou poznámky, kterým chci dopřát trochu více prostoru než jen dva tři řádky na Facebooku. Najdete tu i lehkou ochutnávku toho, čemu se také věnujeme v kurzech a e-knihách.

Co je senzomotorika a jakou roli v ní hraje ploska?

Hana Bláhová
Možná jste se setkali s termínem senzomotorika, který označuje souhru smyslových vjemů a pohybových projevů. Jeden ze smyslových vstupů je informace z plosky, která zprostředkovává kontakt s okolím při stoji a chůzi. Přijímá velké množství vjemů z prostředí.

Noze velmi prospěje, když o ni budete pečovat, trénovat její schopnosti a dopřejete ji vhodnou obuv. Nepodceňujte v tomto směru ani dobrou péči o pokožku (pedikůru). Aktivujte a stimulujte plosku jak jen je to možné. Výborná je chůze a cvičení na boso v přírodních podmínkách – nejen na anglickém trávníku, ale tam kde jsou nerovnosti a různorodé i mírně nepříjemné materiály - na kamínkách, písku, šiškách, klacíkách a jiných přírodninách.

Obzvláště důležité je věnovat pozornost souhře smyslových vstupů z plosky a motorice po úrazech dolních končetin, při dlouhodobé neadekvátní zátěži na nohu (např. vysoké podpatky), některých dědičných dispozicích (např. vbočené palce) či některých celkových onemocněních (např. cukrovka).

Další podněty můžete noze i plosce dopřát ve vodě. Tělo se při pohybu odlehčí, zároveň ho voda dokonale obklopuje, což je velmi stimulační nejen na pohybový aparát. Teplota vody má také vazomotorický vliv ( tj. ovlivňuje průsvit cév a celkově jejich aktivitu). Výbornou kombinací aktivace plosky a vodního prostředí je Kneippův chodník. Skládá ze dvou speciálně upravených mělkých bazénků či potůčků s oblázky. Jak je pro Kneippovu vodoléčbu typické, používá se střídání studené a teplé vody. Opakovaně procházíte chodníček se studenou vodou (cca 12°C) a teplou (cca 40°C), kde se zdržíte déle. Kneippův chodník zažívá v posledních letech přímo renesanci. Často je součástí aquaparků a bazénů.

Všechny články

Kurz: Objevte své nohy!

chci na kurz!