Notes

pohledem fyzioterapeuta... Do "Notesu" se vejdou poznámky, kterým chci dopřát trochu více prostoru než jen dva tři řádky na Facebooku. Najdete tu i lehkou ochutnávku toho, čemu se také věnujeme v kurzech a e-knihách.

Od dětských nožiček k myšlení

Hana Bláhová
Jak souvisí dětské nožičky, spolupráce hemisfér, ortopedie a dyslexie?? 

Provedení mnoha aktivit je podmíněné dobrým propojením hemisfér mozku. Například umět rozluštit jednotlivá písmena, poskládat je do slabik a slov a nakonec pochopit význam vět, se bez dokonalé souhry obou polovin mozkové kůry neobejde.

Propojování probíhá od malička. Kooperaci hemisfér stejně jako další činnosti mozku můžeme pozorovat v motorických (tj. pohybových) projevech. Jistě znáte termín: "vyšetření psychomotorického vývoje". Při něm se posuzují pohybové schopnosti společně s činností dalších psychických funkcí.  Zvláště u dětí je to o mnoho jednodušší. Děti za sebou totiž nemají tolik historie, která mění jejich pohybové stereotypy, tak jak je tomu u dospělých. Jejich motorický projev je více „ryzí“. 

Propojení hemisfér je u miminek pozorovatelné například jako spolupráce končetin levé a pravé strany. Typickým příkladem je kooperace ručiček, předání hračky z jedné ruky do druhé, ale také cílený dotyk hran nožiček a plosek. Platí to i obráceně, spoluprácí rukou či kontaktem nohou se pomáhá formovat propojení obou polovin mozku. Pokud v této době přijde nějaké omezení - může to být sádrování nebo dlahování z četných ortopedických důvodů - je dobré tuto funkci co nejvíce podpořit. Jistě je mnoho dětí, kterým omezení nijak v souhře hemisfér neuškodí, ale jistě i nemálo těch, které zasáhne. Není nic jednoduššího, něž si při hře s dítětem hrát co nejvíce s oběma nožičkami zároveň. Omezenou dolní končetinu můžete stimulovat (hlaďte, šimrejte, lehce škrábejte) tam kde to jde (např. prsty koukající ze sádry) a nejlépe tak, abyste byli v zorném poli dítěte. Zapojte do hry také ručičky! Možná podobnou nenáročnou hrou pomůžete tomu, že vaše dítě bude mít i přes určitá pohybová omezení v důležité vývojové etapě, perfektní spolupráci hemisfér a nebude ohrožené např. dyslexií.

Operovat nebo ne?

Hana Bláhová
Operovat nebo neoperovat? Stojíte před rozhodnutím, zda podstoupit artroskopickou operaci nebo vyčkat, rehabilitovat a léčit se takzvaně konzervativně?

Nerozhodujte se ukvapeně. Představa, že artroskopická operace váš problém zcela a bez následků vyřeší může stát za velkým a nevratným zklamáním.

Pokud jsou vaše obtíže spíše dlouhodobé, „něco málo“ na menisku tam je, operaci si hodně rozmýšlejte. Internet se hemží informacemi, že artroskopická operace „nic není“, kolínko vám „vyčistí“ a bude „jako nové“. Každá operace ale za sebou nechává jizvy, ty po artroskopiii nejsou na povrchu moc vidět, ale co děje pod kůží! Jako provázek se táhnou až do kloubu k místu operace. Mohou být časem zdrojem dalších obtíží a bolestí. Při rozhodování myslete také na to, že každý zásah do kloubu vede k drobnému poškození a drobná poškození postupně ke vzniku artrozy. Pomalu a jistě si tak zařizujete jízdenku na operační sál na výměnu kolenního kloubu. A když mluvíme o každém zásahu do kloubu, mám na mysli i ty drobné, tedy i injekce…Mnoho problémů dokážete vyřešit bez operace- tzv. konzervativně, ideálně s dobrou rehabilitací a nemusí to být ani delší než rekonvalescence po operaci.

Samozřejmě pokud je diagnóza jednoznačná, koleno je po úrazu vazů extrémně nestabilní nebo se „zasekává“ díky poškozenému menisku, operaci se zřejmě nevyhnete. Záleží i na nárocích, které na koleno máte. Tam, kde profesionální sportovec na operaci už "musí", aby mohl dál závodit, tam se normální smrtelník teprve rozhoduje...

Před operací přemýšlejte, nenechte se zlákat jednoduchostí a rychlostí artroskopického zákroku a dalších invazivních technik (např. injekcí) pokud není opravdu nutné. Ptejte se na názor nejen ortopedů, ale pokud možno také fyzioterapeutů nebo rehabilitačních doktorů, ty mají totiž zkušenost s pacienty týdny, měsíce i roky po operacích a injekcích.

Hodně štěstí 

Chystáme pro vás nový E-book – průvodce po artroskopické operaci kolene. Zkrátka všechno co si přejete vědět před i po operaci.

Pohyb v představě

Hana Bláhová

CVIČENÍM V PŘEDSTAVĚ si můžete podstatně urychlit rekonvalescenci při různých zraněních. Když se nemůžete hýbat, můžete si pohyb jen představovat a to do nejmenších detailů. Když cvičíte v představě jsou po znehybnění sádrou, dlahou nebo ortézou svaly v lepší kondici, "šlachy" nejsou tak zkrácené a i kůže je jaksi hezčí.

Pokud to jde, zkuste nejprve jen jednoduchý pohyb druhou (zdravou) končetinou. Např. máte-li fixované koleno po operaci menisků, zkuste v leže na zádech velmi pomalu ohnout zdravou nohu v koleni. Pozorujte všechny děje, které se ve vašem těle musí odehrát, abyste dokázali pokrčit nohu v koleni. Několikrát to zopakujte....no a pak si můžete stejný pohyb představit na druhé straně.. Vymyslete i další pohyby.

Pokud ale nejste zrovna jogín a vcítění do dějů vlastního těla není vaším denním chlebem, využívejte jednoduchých pohybů nejlépe v leže na zádech, boku nebo na břiše. Méně je totiž v tomto případě více, důležitá je detailnost představy.

Zkuste to! Ale je to docela dřina.

Emoce ukryté v jizvách

Hana Bláhová
Co když je mi až fyzicky špatně při představě se jizvy jen dotknout? A když jí zahlédnu náhodou v zrcadle rozbuší se mi srdce a polije horko... 


Vznikne-li jizva po poranění nebo operaci spojené s výrazným stresovým zážitkem, může i po dlouhé době způsobovat velké problémy nejen mechanického charakteru.

Je to díky „paměti" tkáně. V momentě, kdy cítíme podobný pocit (strach, úzkost..) se proberou mechanismy, které má tělo spojené s výraznou událostí. Například při úzkosti můžeme cítit bolest nebo křeč svalů v okolí jizvy vzniklé po dávné dramatické autonehodě. Emoce se mohou fyzickými projevy dále vystupňovat. Vzniká tak bludný kruh, který může ztěžovat běžný život či způsobovat další fyzické i psychické obtíže.

Nebo z druhé strany...i při jemném dotyku v okolí jizvy (nebo i jen představě takového dotyku) se "rozjedou" nevídané emoce...

S obdobnými komplikacemi se často setkáváme také u žen, které porodily císařským řezem neplánovaně a za dramatických okolností. Nebo u lidí, kteří prodělali operaci pro zánět slepého střeva (appendektomie) v dětském a adolescentním věku. Tato operace bývá často bagatelizována („to nic není, to umí operovat i vrátný“). Jedná se však často o první setkání mladého člověka s větší bolestí, osamocením v nemocnici a u mladých dívek i velkým pocitem studu.

Jak s takovou jizvou pracovat? Jak z bludného kruhu emocí ukrytých v jizvě ven? Zkuste začít ještě dnes. Povedeme vás, sledujte náš FB, kurzy, Ebooky

Nový eshop otevřen!

Nový eshop otevřen! Pro začátek bude sloužit E-bookům a později vyzkoušeným a osvědčeným pomůckám pro vás.  

eshop

Kontaktní formulář

Máte dotazy? Neváhejte a kontaktujte mě..
Název E-mail Zpráva Odeslat

Kontakt

Mgr. Hana Bláhová

Letovská 306, 25229 Lety   

+420605313773

kurzyfyzio@gmail.com