Hallux valgus- vbočený palec

Hana Bláhová

Příčina vzniku není těžká k pochopení – rozhodně těžší je ji odstranit, podílí se na ni totiž, jak už to v lidském těle bývá, více segmentů a vlivů.

Vbočený palec vzniká pozvolna. Pokud je narušen ideální přenos váhy těla přes klenby nohy a odehrává se rychleji a důrazněji rovnou k palci, vzniká hallux valgus plíživě nenápadně celé roky při každém kroku.

Jak vypadá ideální přenos váhy těla přes klenbu (odval)?

Při došlapu na patu dojde k okem téměř neznatelnému přenosu váhy lehounce zevně a přes zevní stranu nohy (kde je také podélná klenba) se váha těla přenáší pod malík. Odtud po příčné klenbě pod palec a dále pak přes osu palce k odrazu a dalšímu kroku (viz obrázek dole).

Hallux valgus – vbočený palec

Noha svojí anatomií není uzpůsobena na přenos váhy rovnou k palci a odraz těla se pak nemůže odehrát v ose palce, ale mírně šikmo...a tak postupně každým krokem se noha propracovává k vbočenému palci. Tělo si pak potřebuje extrémně namáhané místo – tedy základní kloub palce - více zpevnit „vyztužit“ a tím vzniká dobře známá deformita.

Co je příčinou neideálního přenosu váhy těla přes plosku?

Příčin může být mnoho. Nejčastěji se setkáváme s kombinací několika příčin zároveň.

  • Určitě hrají roli vrozené dispozice: anatomická nevýhoda tvaru nohy a kloubních ploch, měkkost vaziva nebo celkové napětí svalů. Proto se v některých rodinách vyskytují problémy s vbočeným palcem častěji než jinde.

  • Nebo se může problém, proč se noha ideálně neodvíjí skrývat kdesi v těle výš . Například jako následek úrazu kolene, problému s kyčlí, bolesti zad apod. Tam se pak častěji než jindy může problém vbočeného palce vyskytnout zpočátku i jednostranně.

  • Největší faktorem vzniku hallux valgus, který můžeme sami ovlivnit, je to jak nohy používáme, jak je dokážeme propojit s dalšími segmenty dolních končetin a trupu, jakou nosíme obuv, jakou pozornost a péči jim věnujeme, jak dokážeme udržet jejich vitalitu. Nejdůležitější faktor můžeme tedy mít pod kontrolou.

Palcem to zpravidla nekončí..

Když je palec vbočený a odval přes klenbu nefunguje, začíná noha připravovat další strategie, jak přenést váhu těla bezbolestně přes nohu. V této fázi se začíná „krčit“ druhý a třetí prst (prsty vedle palce), častou jdou i přes sebe. Malíček nohy se vytáčí zevně. Chůze pak může být velmi bolestivá a najít obuv ve které lze chodit je velmi složité. Člověk rozbolavělý každým krokem méně a méně chodí, často přibere na váze a noha vyšší hmotností trpí mnohem rychleji.

Proč se problémy po operaci vracejí?

Operace je řešením až na posledním místě, po vyčerpání všech konzervativních (neoperačních) možností. Každá operace je zásahem pro celé tělo. Palec je sice drobný kloub, ale musí si poradit s váhou celého těla při každém kroku. Operace tedy musí být nejen dokonale provedená, ale i dobře indikovaná a pokud se po operaci noha nepohybuje v ideálním vzoru přenosu váhy, tak se problémy po čase opět s jistotou vrátí..

K čemu slouží korektory palce ve spánku a při chůzi, TAPE, boty s páskem kolem palce

Korektory, TAPE a speciální boty mají smysl, pokud vám pomohou nastavit lepší odval plosky při kroku, který jinak nejste v určité fázi terapie schopni zvládnout sami. Pokud tuto funkci plní a pomohou vám nastavit palec lépe do osy k lepšímu odrazu, pak jsou dobrým služebníkem. Pokud si nejste jistí, zkonzultujte to se svým fyzioterapeutem. Korektory na noc můžou být v některých těžších případech součástí terapie, sami o sobě rozhodně stav palce zlepšit nemohou (nedochází při jejich používání totiž k odstranění příčiny)

Vliv na celé tělo a mysl

Když vás nohy náhle rozbolí není těžké si představit, jaký vliv mohou mít na celé tělo. Problém s vbočenými palci vzniká mnoho let a tak si nemusíme souvislosti se vzdálenými místy na těle uvědomit. Nezapomínejme, že chodidlo podle přírodních medicín z různých koutů světa má přímý vliv na fungování celého našeho těla a mysli..

Řešte proto problémy s chodidly, ať už se jedná o vbočený palec či jiné trápení, co nejdříve. Zkuste si všimnout, jak vaše nohy pracují, dopřejte jim volnost (článek zde), obraťte se na svého fyzioterapeuta a nebo zkuste třeba náš celodenní kurz.hallux valgusPhoto by @biggie_smoke?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Vinicius Marques</a> on <a href="https://unsplash.com/@biggie_smoke?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>    boty pro halux